Kolekcja

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce

„Katalog Zabytków Sztuki w Polsce”, ukazujący się od 1951 roku, jest jedną z ważniejszych serii wydawniczych Instytutu Sztuki PAN. „Katalog” stanowi formę pośrednią między szczegółowym inwentarzem topograficznym a zwięzłym katalogiem; zasadniczo uwzględnia wszystkie zabytki spoza zbiorów muzealnych i prywatnych, jest bogaty w informacje i materiał ilustracyjny. Do opracowań wykorzystuje się możliwie pełną literaturę przedmiotu, archiwalia, opisy i informacje historyczne oraz ikonografię. Seria składa się z tomów obejmujących poszczególne województwa, podzielonych na zeszyty poświęcone powiatom lub miastom. Ponieważ ukazuje się w układzie odpowiadającym podziałowi administracyjnemu kraju, w związku z kolejnymi jego zmianami konieczna była zmiana układu serii: tzw. seria stara obejmuje 13 tomów zgodnie z podziałem administracyjnych sprzed roku 1975, seria nowa zaś 12 tomów odpowiadających podziałowi z roku 1975, gdzie dawne powiaty określane są jako okolice ważniejszych miejscowości. Każdy zeszyt składa się ze wstępu charakteryzującego dany rejon i specyfikę jego zabytków, właściwego katalogu zabytków w układzie topograficznym-alfabetycznym, bibliografii, ilustracji, indeksów.

„Katalog Zabytków Sztuki w Polsce” prezentowany jest w Repozytorium IS PAN w podziale na dwie podkolekcje:

Cała seria

Tu można znaleźć publikacje pojedynczych tomów i zeszytów KZSP. Są to w pełni przeszukiwalne pliki PDF, z metadanymi opisowymi. System umożliwia również ich pobieranie.

Baza miejscowości

Na stronie głównej kolekcji znajduje się mapa gromadząca wszystkie rekordy z Bazy miejscowości. To kolekcja prezentująca punkty odpowiadające miejscowościom uwzględnionym we wszystkich dotychczas wydanych tomach KZSP, odnoszące Czytelnika do konkretnej strony w pliku PDF, w odpowiednim tomie/zeszycie. Metadane opisowe rekordu opatrzone są informacją o geolokalizacji, zintegrowaną z systemem OpenStreetMap.

Digitalizacja, opracowanie i udostępnienie zasobu zostało zrealizowane w projekcie "Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL", finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.2 4/4.2/2020).

Kolekcje podrzędne

Kolekcji (2)

Obiekty Najczęściej oglądane

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji