"Katalog Zabytków Sztuki w Polsce" dostępny online

2023-12-30

 

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce to wydawnictwo seryjne obejmujace materiał oparty na inwentaryzacji wszystkich zabytków sztuki poza zbiorami muzealnymi i prywatnymi (architektury i wyposażenia ruchomego) i stanowi formę pośrednią między szczegółowym inwentarzem topograficznym, a katalogiem. Zeszyty zawierają bogate części ilustracyjne oraz plany oraz pomiary wybranych zabytków architektury i urbanistyki. Zgodnie z najlepszą wiedzą twórców Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce, seria stanowi najbardziej szczegółowy i najszerszy pod względem doboru obiektów drukowany inwentarz zabytków obejmujący w założeniu terytorium całego kraju.

W ramach realizacji projektu "Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL" Katalog Zabytków Sztuki w Polsce został zdigitalizowany, ale następnie przygotowany do udostępnienia w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej wspierać rozwój badań naukowych. Czytelnicy cyfrowej odsłony KZSP mogą korzystać z plików w formacie pdf, których warstwa tekstowa i ilustracyjna zostały opracowane i zweryfikowane przy pomocy specjalistycznego oprogramowania OCR.

Kolekcja „Katalog Zabytków Sztuki w Polsce” prezentowana jest w Repozytorium IS PAN w podziale na dwie podkolekcje:

  • Cała seria
    Publikacje stanowiące cyfrowe wersje całych tomów i zeszytów zdigitalizowanego Katalogu Zabytków. Pliki udostępnione są jako w pełni przeszukiwalne pliki PDF, opatrzone metadanymi opisowymi. System umożliwia ich pobieranie.

 

  • Baza miejscowości
    Kolekcja prezentująca rekordy odpowiadające miejscowościom uwzględnionych we wszystkich tomach Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Prezentujemy w niej obiekty odnoszące Czytelnika do konkretnej strony w pliku PDF z całym zeszytem Katalogu Zabytków, gdzie znajduje się informacja na temat miejscowości. Metadane opisowe rekordu opatrzone są informacją o geolokalizacji, zintegrowaną z sytemem OpenStreetMap. Na stronie głównej kolekcji znajduje się mapa gromadząca wszystkie rekordy z Bazy miejscowości.

 

Efekty prac Laboratorium Źródeł dostępne są także w zakładce głównej projektu DARIAH.PL w naszym Repozytorium.

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji